Básník ticha

In CategoryLiterární kalendárium
ByAdministrátor

Chci to slyšet

Na dně každé písně,

i té nejsmutnější,

na dně každé sklénky

něco tiše cinká.

Někdy víc a jindy jenom málo.

Chci to slyšet.

Bůhví co mne nutí,

ale musím čekat na cinknutí,

jinak by se moje srdce bálo.

 

 

 

7.listopadu to bude přesně 25 let, kdy v Brně zemřel velký český básník Jan Skácel. Pro jeho tvorbu byla příznačná silná inspirace moravským folklórem a samotnou Moravou, její krajinou, lidmi, zvyklostmi. Na rozdíl od jiných českých básníků byl Skácelův básnický jazyk velmi úsporný. Neplýtval metaforami, tvořil spíše jednoduché a krátké obraty, někdy mu dokonce postačily k vyjádření pouhé čtyři verše:

lidé se berou pro ticho

které je slyšet jenom ve dvou

jinak to ticho neunesou

jinak je ticho přemůže

 

Skácel je někdy nazýván „básníkem ticha“ – jakkoli toto označení zní nelogicky, tak ticho se jako motiv v jeho poezii objevuje velmi často a má poměrně klíčovou funkci.

 

Jeho básně lze jen velmi těžko rozebrat a logicky zdůvodnit – asi jako většinu poezie – je třeba je spíš prožívat pocitově a žasnout nad tím, jak prostě dokázal tento básník vystihnout podstatu všeho, co nás v životě obklopuje a s přestávkami provází – radost i smutek, mládí i stárnutí, samota, sny a láska.

 

Proto končím tento článek symbolicky Skácelovou básní Modlitba, která toto vše shrnuje do nádherné poetické tečky a kterou bychom si povinně měli zvolit za životní motto.

 

Modlitba

A dej mi sílu unésti

všechno, co změnit nemám sil

Odvahu, abych to, nač stačím

na tomto světě pozměnil

A také moudrost abych znal

a od sebe to rozeznal.

Leave a Reply