Knižní novinky – Hastrman

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Velmi osobitý román českého autora Miloše Urbana. Tento spisovatel si libuje v inspiraci romantickými příběhy, ale také gotickým románem a hororem. Vyžívá se v symbolech, historii středověku a téměř vždy je v centru pozornosti nějaká záhada. A ne jen tak obyčejná…

Román Hastrman s podtitulem „zelený román“ je jeho třetí knihou, která vyšla roku 2001 a stala se „hitem“, protože vyplnila několikaletou pořebu českého čtenáře po skutečném a silném příběhu. Navíc v duchu hlavního hrdiny i ekologického záměru je stylově napsána zeleným písmem.

POZOR – varování pro všechny, kteří mají problém s nadpřirozenými jevy a časovými posuny. Navíc Urbanův styl je někdy záměrně morbidní, až dekadentní.

Kniha obdržela cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.

Knižní novinky – Dívka v pavoučí síti

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Nevím jestli je to dobrá, ale rozhodně zajímavá zpráva pro všechny čtenáře, které uchvátila trilogie Stiega Larsona Milénium. Lisbet Salanderová a Mikael Blomkvist jsou opět zde a opět je spojí společné pátrání. Švédský spisovatel David Lagercrantz románem navázal na původní  trilogii Milénium. Těžko říct,jak se mu to povedlo. Jde o dobrý detektivní příběh, ale zda přesvědčí I skalní příznivce Stiega Larsona? Kdo ví…

Knižní novinky – severské detektivky i jižanská romantika

V kategoriiKnižní tipy, Nezařazené
NapsalAdministrátor

Knihy dánského spisovatele Adlera Olsena budou dobrou volbou pro všechny, kteří si oblíbili styl severských detektivek. Svižný a napínavý děj i reálně vykreslené postavy vám nedovolí odložit knihu ani na chvilku! Nehledě na to, že se i zasmějete, protože autor humorem a ironií rozhodně nešetří. V knihovně jsou k zapůjčení knihy Žena v kleci, Zabijáci, Složka 64 a Vzkaz v lahvi. Jedná se o detektivní sérii o policejním oddělení Q, zabývajícím se nevyřešenými případy.

 

Romantičtější záležitostí je kniha Leily Meachamové Poselství růží. Přestože název i obálka knihy mohou odkazovat k „červené knihovně“, jedná se spíš o klasický jižanský román připomínající dnes už kultovní Jih proti Severu Margaret Mitchellové. Děj je situován do Texasu mezi léty 1914-1985 a přibližuje osudy tří generací majitelů bavlníkových plantáží. Hlavní vypravěčskou linii tvoří životní příběh farmářky Mary Toliverové. Nechybí láska, rodinné tajemství i osudová rozhodnutí, prostě vše, co Vám nedovolí knihu odložit.

Knižní novinky – Zločin na Bezdězu

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Dvacátý a prozatím poslední případ Oldřicha z Chlumu je situován přímo na hrad Bezděz, jehož je správcem. Vraždy, k nimž dojde, mají kořeny, které sahají hluboko do minulosti. Souvisí s dávnými zločiny, jejichž svědkem byl i Oldřich z Chlumu, a tudíž hrozí nebezpečí i jemu samotnému, neboť vrah se ve své bezohlednosti nezastaví doslova před ničím. Vyšetřování je tentokrát velmi spletité a pán z Chlumu by se opět neobešel bez pomoci svých věrných pomocníků, a tak se i tentokrát setkáme se sympatickou dvojicí Oty ze Zástřizlí a Diviše, jejichž přátelské špičkování je humorným osvěžením příběhu. Sympatickým zpestřením děje je přítomnost dvou dcer krále Přemysla Otakara II, které na Bezděz oficiálně přivádí rodový sněm, nicméně i ony mají své tajné plány, které zde hodlají zrealizovat. Mistrný popis zimní nálady, napětí a překvapivé rozuzlení určitě potěší všechny příznivce  románů Vlastimila Vondrušky.

Novinky v knihovně – Ken Follett

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Romány Kena Folletta jsou po celém světě nadšeně přijímány  jako strhující a fascinující knihy, které čtenáře dokáží pohltit na celé dny i týdny. A přesně taková je trilogie historických románů Století, mapující fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa na pozadí skutečných historických událostí. Příslušníci britské aristokracie, horníci, ruští dělníci i američtí demokraté, ti všichni žijí své životy, do nichž zasáhne 1. světová válka (1.díl – Pád titánů) a posléze 2.světová válka (2.díl – Zima světa). Poválečná historie je tématem třetího a posledního dílu trilogie s názvem Hranice věčnosti. Monumentální románová trilogie jistě potěší všechny milovníky historie 20.století.

Carlos Ruiz Zafón – Stín větru

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Stín větruVypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a tehdy ještě netuší, jak výrazně kniha ovlivní jeho další život. Rozhodne se po neznámém autorovi pátrat a zjistí překvapivou skutečnost: na světě existuje už jen jediný výtisk této knihy, a ten vlastní on sám. Kdo byl tím neznámým spisovatelem a proč někdo ničí všechny jeho knihy?

Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje tvoří popisy uliček, zákoutí, starých domů a zahrad katalánské Barcelony, které dodávají knize nezapomenutelnou a kouzelnou atmosféru.

Stín větru je úchvatný příběh a potěší široké spektrum čtenářů, neboť v sobě spojuje  prvky thrilleru, detektivky i gotického románu.  I proto se krátce po svém vydání roku 2006 stal světovým bestsellerem.

Tajemství letního odpoledne

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Nejnovější kniha australské spisovatelky Kate Mortonové jistě potěší všechny, kteří se už blíže seznámili s jejími předchozími romány Dům u jezera nebo Zapomenutá zahrada.

V románu tajemství letního odpoledne opět vytvořila napínavý příběh, v jehož středu je záhada, která je samozřejmě postupně odhalována. Příběh se odehrává v několika časových rovinách. Začíná jednoho letního odpoledne v šedesátých letech, kdy se patnáctiletá Laurel stane svědkem tragické události, v níž sehraje úlohu její matka Dorothy. Laurel nic nechápe, je hluboce otřesena.

Druhou rovinou příběhu je Londýn v období druhé světové války, kde se protnou osudy Dorothy, Jimmyho a Vivien.

Třetí linie příběhu se odehrává v současnosti, kdy Laurel jako stárnoucí herečka odjíždí z Londýna domů, aby strávila společně se svými sestrami a bratrem poslední chvíle s matkou. Stále ji však tíží tajemství z minulosti, s nímž se nikdy nevyrovnala. Pokusí se záhadě přijít na kloub a postupně začne pátrat v matčině minulosti. Kdo byla tajemná Vivien a proč o ní matka nikdy nemluvila? Kdo byl Jimmy? Všechny kousky skládačky však zapadnou přesně na své místo a čtenář je svědkem opravdu nečekaného rozzuzlení celého příběhu.

Nádherná kniha, kterou přečtete jedním dechem.

Paolo Coelho – Nevěra

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

 

Nejnovější kniha brazilského spisovatele Coelha řeší situaci ženy středního věku, která „má všechno, ale stále jí něco schází“. Skvělá práce, milující manžel, vychované děti, život v dostatku hmotného zabezpečení, pomocnice v domácnosti,… to vše ji ale neuspokojuje, naopak stále pociťuje vnitřní prázdnotu a trápí ji deprese, nebo možná jen nuda. Tato apatie k životu vezme za své, když po letech potkává muže, s nímž si v mládí byla blízká a který je v současnosti úspěšným politikem. Jak setkání zamíchá s jejím životem? V pořadí šestadvacátá kniha autora je stylově odlišná od těch předchozích, a tak u čtenářů vyvolává rozporuplné reakce.

nové knihy – listopad 2014

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Do knihovny opět dorazil balíček knih z regionálního výměnného fondu. Zde je nabídka, ať víte, na co se těšit a pro co si k nám do knihovny přijít!

 

Beletrie pro dospělé

Izzad-Dín Abuléš – Nebudu nenávidět

Palestinský lékař a mírový aktivista Izzad-Dín Abúléš vzpomíná na své dcery, které zahynuly při bombovém útoku v Pásmu Gazy v roce 2009, a přitom vypráví příběh svého života, své rodiny i národa.

 

Abby Clements – Zmrzlinové sedmé nebe

Dvě sestry, dva životní sny, dvě protichůdné představy a po babičce  zděděná cukrárna na pláži. Jak to dopadne? Zmrzlinové sedmé nebe je kniha plná nápadů, jak si osladit život, a několik osvědčených receptů autorka dokonce prozrazuje.

 

Ivanka Devátá – Radši nekoukat

Soubor fejetonů známé humoristické autorky, který rozhodně pobaví.

 

Nicole Mtawa – Zloději hvězd

Autobiografický příběh podle skutečné události. Nicole se rozhodne splnit si svůj životní sen: pomáhat potřebným v Africe. V Tanzanii poznává skutečnou pohostinnost, užívá si nekonečný obzor Indického oceánu a potkává lidi, jejichž osudy se jí hluboce dotýkají.

 

Jan Seghers – Nevěsta ve sněhu

Detektivní román, který má všechny atributy vás zaujmout – brutální vražda, charismatický komisař a čtivý styl knihy Vám společně nedovolí se odtrhnout!

 

Ruta Sepetys – V šedých tónech

Válečný román z prostředí ruských pracovních táborů. Příběh o lidské krutosti, nenávisti, ale také naději a lásce.

 

Pro mládež:

Barbora Tuzarová – Nikdy nepřestávej věřit

Dívčí román ze sportovního prostředí

 

Trish Dollerová – Kde hvězdy stále září

Netypický dívčí román o dívce, se kterou se život nemazlil. Nejen že nepoznala pro nás běžné věci jako je chození do školy a nakupování s kamarádkami, ale musela se vyrovnat se spoustou špatných zážitků.

 

David Walliams – Krysburger

Zábavná kniha známého britského autora pro děti. Hlavní hrdinka Zoe se musí vyrovnat se spoustou problémů. Nemá ráda svou nevlastní matku, ve škole se stala terčem posměšků a ke všemu se cítí osamělá a nešťastná. Jak může její život změnit malé krysí mládě, které nečekaně zabloudí do jejího pokojíčku?

 

Romány pro ženy:

Jo Beverly – Rodové prokletí

Suzanne Enoch – Šlechetný darebák

Laura Lee Guhrke – …a pak ji políbil

Lisa Jackson – Temný safír

Sabrina Jeffries – Nesmlouvej s ďáblem

 

Knižní tipy – říjen 2014

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Nabízím několik tipů všem milovníkům silných románových příběhů… vše najdete u nás v knihovně 🙂

Alyson Richmanová – Ztracená manželka

Americká autorka Alyson Richmanová zavádí čtenáře v románu Ztracená manželka z Prahy až do dalekého New Yorku. Příběh velké lásky Lenky a Josefa může zpočátku působit jako dojemná lovestory, ale opak je pravdou. Jejich seznámení a zamilování je totiž lemováno rokem 1939 v předválečné Praze. Další osudy hrdinů se prolínají s reálnými událostmi i skutečnými historickými postavami. Kniha je nejen připomínkou holocaustu, ale i krásným příběhem o nezdolnosti, lidské síle a odvaze. Je napsána velmi čtivě a emočně působivě, takže se s ní budete jen těžko loučit.

 Leila Meachumová – Dlouhé stíny

Pro všechny čtenáře, kteří mají rádi napětí až do konce je určen právě tento román. Prostřednictvím příběhu sledujeme osudy tří kamarádů – Catherine, Treye a Johna, jejichž původní přátelství neodvratně spěje k milostnému trojúhelníku. To je však jen odrazový můstek pro další, bohatě rozvinutý děj celého příběhu, který ukazuje, jak jeden nepatrný okamžik v životě člověka dokáže  jeho život zcela změnit.

Jonass Jonasson – Analfabetka

Švédský spisovatel Jonass Jonasson se roku 2009 proslavil vydáním románu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Kniha se stala bestsellerem a byla přeložena do 35 jazyků. Druhý humoristický román tohoto autora vypráví o černošské dívce, která se narodila v chudinské čtvrti Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Osud i její talent ji nakonec zavedou až do mezinárodní politiky. Stejně jako v první Jonassonově knize ani zde není nouze o humorné situace a kniha Vás určitě pobaví.

Jiří S. Kupka – Válečná nevěsta

Žena mezi dvěma muži – tak by se dal stručně charakterizovat námět románu, který se odehrává v Londýně během druhé světové války v době bitvy o Británii. Hlavní hrdinka Hana se v Anglii, kam utekla s rodiči z protektorátního Československa, setkává s bratry Hellerovými – Vilémem a Robertem. Oba ji postupně projeví svou přízeň a ona stojí před rozhodnutím… Váhavý a za všech okolností korektní Vilém, nebo Robert, světák, užívající si života plnými doušky. Ačkoli samotný název nebo úvodní charakteristika může zavánět červenou knihovnou, není tomu tak. Samotný milostný motiv je spíš upozaděn na úkor líčení války.  Navíc v průběhu děje čtenář zjistí, že na první pohled povrchní Robert plní v utajení úkoly britské tajné služby a všechno se tak zamotává…