Knižní novinky – severské detektivky i jižanská romantika

V kategoriiKnižní tipy, Nezařazené
NapsalAdministrátor

Knihy dánského spisovatele Adlera Olsena budou dobrou volbou pro všechny, kteří si oblíbili styl severských detektivek. Svižný a napínavý děj i reálně vykreslené postavy vám nedovolí odložit knihu ani na chvilku! Nehledě na to, že se i zasmějete, protože autor humorem a ironií rozhodně nešetří. V knihovně jsou k zapůjčení knihy Žena v kleci, Zabijáci, Složka 64 a Vzkaz v lahvi. Jedná se o detektivní sérii o policejním oddělení Q, zabývajícím se nevyřešenými případy.

 

Romantičtější záležitostí je kniha Leily Meachamové Poselství růží. Přestože název i obálka knihy mohou odkazovat k „červené knihovně“, jedná se spíš o klasický jižanský román připomínající dnes už kultovní Jih proti Severu Margaret Mitchellové. Děj je situován do Texasu mezi léty 1914-1985 a přibližuje osudy tří generací majitelů bavlníkových plantáží. Hlavní vypravěčskou linii tvoří životní příběh farmářky Mary Toliverové. Nechybí láska, rodinné tajemství i osudová rozhodnutí, prostě vše, co Vám nedovolí knihu odložit.

Láska je jako večernice …

V kategoriiNezařazené
NapsalAdministrátor

Říkali mu „Mácha v texaskách“…

5. března 1965 zemřel Václav Hrabě, český básník a hudebník, považovaný za jediného významnějšího představitele tzv. beat generation u nás, tj. v tehdejším Československu. Jeho poezie byla úzce spojena s jazzovou hudbou a blues, sám Hrabě hrál na několik nástrojů, mj. klarinet a saxofon a koncertoval se studentskými kapelami.

Poetika jeho básní je velmi osobitá, zvláště díky využití volného verše.

Zemřel nešťastnou náhodou ve čtyřiadvaceti letech, když se ve svém bytě otrávil plynem. Za svého života se nedočkal vydání svých básní, jeho verše vyšly knižně až o několik let později. Mnohé z nich se staly symbolickým mottem generace 60.let, vzhledem k tématům, které řešily. Některé z nich se dočkaly i zhudebnění – např. Vladimírem Mišíkem (Variace na renesanční téma, Jam Session atd.).

Osobně se setkal s Allanem Gingsbergem, když navštívil Prahu roku 1965.

 

OSPALÉ NĚŽNOSTI

Neony zvoní klekání
V tvých očích vycházejí
hvězdy a květiny
padají na zem mezi stíny
na břeh jezera, kde roste rákosí a kmín
kde dřevaři po skončení práce pijí
kořalku z jeřabin
a mně se chce tak spát
spát
ve stínu tvých vlasů
Spát a na nic nemyslet
při zvuku tvého hlasu se probouzet
jak kuchař
v pohádkách kde spí se stovky let
a znovu usínat
s hrstí tvých vlasů na čele
a trochu žárlit na slunce
které ti po těle kreslí
malé nepochopitelné obrázky

Vítejte na stránkách Knihovny Závišice!

V kategoriiNezařazené
NapsalAdministrátor

Na stránkách se pracuje.