15. února 1971 zemřela Vlasta Kálalová, česká lékařka, specialistka na tropické nemoci a entomologii. Přispěla k výzkumu tropických nemocí a rozšířila rovněž sbírku Národního muzea o vzácné exempláře exotického hmyzu. V letech 1925–1933 působila v Bagdádu, kde léčila i členy královské rodiny. Její přínos k výzkumu tropických nemocí byl nedocenitelný a česká veřejnost ji paradoxně ani moc nezná. Osudy této výjimečné ženy literárně zpracovala spisovatelka Ilona Borská ve čtivém románu Doktorka z domu trubačů. Tato kniha se v roce 2009 zařadila hlasováním čtenářů mezi sto nejoblíbenějších knih v anketě Kniha mého srdce.
Velmi osobitý román českého autora Miloše Urbana. Tento spisovatel si libuje v inspiraci romantickými příběhy, ale také gotickým románem a hororem. Vyžívá se v symbolech, historii středověku a téměř vždy je v centru pozornosti nějaká záhada. A ne jen tak obyčejná…
Román Hastrman s podtitulem „zelený román“ je jeho třetí knihou, která vyšla roku 2001 a stala se „hitem“, protože vyplnila několikaletou pořebu českého čtenáře po skutečném a silném příběhu. Navíc v duchu hlavního hrdiny i ekologického záměru je stylově napsána zeleným písmem.
POZOR – varování pro všechny, kteří mají problém s nadpřirozenými jevy a časovými posuny. Navíc Urbanův styl je někdy záměrně morbidní, až dekadentní.
Kniha obdržela cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.