Romeo, Julie a tma

V kategoriiLiterární kalendárium
NapsalAdministrátor

19.listopadu by se dožil devadesáti let český spisovatel, filmový a televizní scénárista Jan Otčenášek (1924-1979).

Otčenáškovo literární dílo patří ke kvalitě české literatury – ačkoli jeho počáteční romány jsou psány v duchu tehdejší politické angažovanosti (Občan Brych, Plným krokem). Navždy si však získal srdce čtenářů především novelou Romeo, Julie  a tma, která patří k tomu nejlepšímu, co bylo v české literatuře v rámci tématu války napsáno. Křehký milostný příběh studenta Pavla, který se během strašidelného období heydrichiády snaží ukrývat židovskou dívku Ester. Milostný vztah, který se mezi mladými lidmi postupně rozvíjí, je od začátku předurčen k tragickému konci. Proto také autor zřejmě použil v názvu paralelu s nejslavnější Shakespearovou milostnou tragédii a doplnil ji slůvkem „tma“, které má symbolizovat temné období války. Intenzita a hloubka této knihy nevymizí ani několik let po přečtení.

Pozn. Knihy s podobnou tematikou – Arnošt Lustig:Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Jan Drda: Vyšší princip, Romain Rolland: Petr a Lucie

nové knihy – listopad 2014

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

Do knihovny opět dorazil balíček knih z regionálního výměnného fondu. Zde je nabídka, ať víte, na co se těšit a pro co si k nám do knihovny přijít!

 

Beletrie pro dospělé

Izzad-Dín Abuléš – Nebudu nenávidět

Palestinský lékař a mírový aktivista Izzad-Dín Abúléš vzpomíná na své dcery, které zahynuly při bombovém útoku v Pásmu Gazy v roce 2009, a přitom vypráví příběh svého života, své rodiny i národa.

 

Abby Clements – Zmrzlinové sedmé nebe

Dvě sestry, dva životní sny, dvě protichůdné představy a po babičce  zděděná cukrárna na pláži. Jak to dopadne? Zmrzlinové sedmé nebe je kniha plná nápadů, jak si osladit život, a několik osvědčených receptů autorka dokonce prozrazuje.

 

Ivanka Devátá – Radši nekoukat

Soubor fejetonů známé humoristické autorky, který rozhodně pobaví.

 

Nicole Mtawa – Zloději hvězd

Autobiografický příběh podle skutečné události. Nicole se rozhodne splnit si svůj životní sen: pomáhat potřebným v Africe. V Tanzanii poznává skutečnou pohostinnost, užívá si nekonečný obzor Indického oceánu a potkává lidi, jejichž osudy se jí hluboce dotýkají.

 

Jan Seghers – Nevěsta ve sněhu

Detektivní román, který má všechny atributy vás zaujmout – brutální vražda, charismatický komisař a čtivý styl knihy Vám společně nedovolí se odtrhnout!

 

Ruta Sepetys – V šedých tónech

Válečný román z prostředí ruských pracovních táborů. Příběh o lidské krutosti, nenávisti, ale také naději a lásce.

 

Pro mládež:

Barbora Tuzarová – Nikdy nepřestávej věřit

Dívčí román ze sportovního prostředí

 

Trish Dollerová – Kde hvězdy stále září

Netypický dívčí román o dívce, se kterou se život nemazlil. Nejen že nepoznala pro nás běžné věci jako je chození do školy a nakupování s kamarádkami, ale musela se vyrovnat se spoustou špatných zážitků.

 

David Walliams – Krysburger

Zábavná kniha známého britského autora pro děti. Hlavní hrdinka Zoe se musí vyrovnat se spoustou problémů. Nemá ráda svou nevlastní matku, ve škole se stala terčem posměšků a ke všemu se cítí osamělá a nešťastná. Jak může její život změnit malé krysí mládě, které nečekaně zabloudí do jejího pokojíčku?

 

Romány pro ženy:

Jo Beverly – Rodové prokletí

Suzanne Enoch – Šlechetný darebák

Laura Lee Guhrke – …a pak ji políbil

Lisa Jackson – Temný safír

Sabrina Jeffries – Nesmlouvej s ďáblem

 

Básník ticha

V kategoriiLiterární kalendárium
NapsalAdministrátor

Chci to slyšet

Na dně každé písně,

i té nejsmutnější,

na dně každé sklénky

něco tiše cinká.

Někdy víc a jindy jenom málo.

Chci to slyšet.

Bůhví co mne nutí,

ale musím čekat na cinknutí,

jinak by se moje srdce bálo.

 

 

 

7.listopadu to bude přesně 25 let, kdy v Brně zemřel velký český básník Jan Skácel. Pro jeho tvorbu byla příznačná silná inspirace moravským folklórem a samotnou Moravou, její krajinou, lidmi, zvyklostmi. Na rozdíl od jiných českých básníků byl Skácelův básnický jazyk velmi úsporný. Neplýtval metaforami, tvořil spíše jednoduché a krátké obraty, někdy mu dokonce postačily k vyjádření pouhé čtyři verše:

lidé se berou pro ticho

které je slyšet jenom ve dvou

jinak to ticho neunesou

jinak je ticho přemůže

 

Skácel je někdy nazýván „básníkem ticha“ – jakkoli toto označení zní nelogicky, tak ticho se jako motiv v jeho poezii objevuje velmi často a má poměrně klíčovou funkci.

 

Jeho básně lze jen velmi těžko rozebrat a logicky zdůvodnit – asi jako většinu poezie – je třeba je spíš prožívat pocitově a žasnout nad tím, jak prostě dokázal tento básník vystihnout podstatu všeho, co nás v životě obklopuje a s přestávkami provází – radost i smutek, mládí i stárnutí, samota, sny a láska.

 

Proto končím tento článek symbolicky Skácelovou básní Modlitba, která toto vše shrnuje do nádherné poetické tečky a kterou bychom si povinně měli zvolit za životní motto.

 

Modlitba

A dej mi sílu unésti

všechno, co změnit nemám sil

Odvahu, abych to, nač stačím

na tomto světě pozměnil

A také moudrost abych znal

a od sebe to rozeznal.