Karel Poláček – humorista se smutným koncem

V kategoriiLiterární kalendárium
NapsalAdministrátor

21.ledna plynulo 70 let od úmrtí Karla Poláčka, českého novináře, humoristy a nezapomenutelného spisovatele pro děti i dospělé. Patřil k okruhu demokraticky smýšlejících autorů, sdružených kolem Lidových novin, podobně jako bratři Čapkové nebo Eduard Bass.

Ve svých převážně drobných prózách se snažil parodovat a zesměšňovat hloupost a maloměšťáctví.

Z děl, která si nejvíce získala srdce čtenářů, je to jistě kniha Bylo nás pět. Je vzpomínkou na autorovo dětství v Rychnově nad Kněžnou a je vyprávěna z pozice hlavního hrdiny, školáka Petra Bajzy. Tvoří ji sled volných příhod, které vypravěč spolu se svými dalšími kamarády zažívá. Vesměs se jedná o opravdu humorné situace, které začnou jako „báječný nápad“, některého z hrdinů a povětšinou končí pořádným průšvihem, popřípadě i výpraskem. Autorovou myšlenkou zřejmě bylo zobrazení světa dospělých očima dětí, a to právě vytváří komičnost příběhů. Tu navíc podtrhuje Petrova snaha vyjadřovat se vždy spisovně, takže kombinací této snahy a obvyklé hovorové řeči mnohdy vznikají až jazykové „patvary“.

 

Cit.: I tázal jsem se Bejvala, zda by se bál, kdyby ho na noc zavřeli do cukrářství. Bejval Antonín odvětil, že by se ani trochu nebál, že by tam všecko sežral.   Já bysem se taky nebál a taky bych všecko sežral. Ale na hřbitově bych se bál.

 

Kniha už několik desítek let patří ke zlatému fondu české literatury v oblasti humoristické prózy, a proto je až s podivem, že ji Poláček psal těsně před odchodem do Terezína roku 1943. Kniha vyšla až po válce roku 1946.

 

Karel Poláček byl židovského původu, tudíž jeho životní pouť byla násilně přerušena 2.světovou válkou. Nejprve mu rasová perzekuce znemožnila práci novinářkou i vydavatelskou a posléze byl deportován do koncentračního tábora v Terezíně. V říjnu roku 1944 nastoupil do transportu do koncentračního tábora v Osvětimi. Předpokládalo se, že zde Poláček zemřel. Později však byly zjištěny nové skutečnosti a na základě svědků bylo potvrzeno, že Poláček přežil transport z Osvětimi do tábora Hindenburg, kde dokonce napsal divadelní hru, která byla inscenována. Potom se účastnil pochodu z Hindenburgu do tábora Gleiwitz. Zde pravděpodobně zahynul.

Paolo Coelho – Nevěra

V kategoriiKnižní tipy
NapsalAdministrátor

 

Nejnovější kniha brazilského spisovatele Coelha řeší situaci ženy středního věku, která „má všechno, ale stále jí něco schází“. Skvělá práce, milující manžel, vychované děti, život v dostatku hmotného zabezpečení, pomocnice v domácnosti,… to vše ji ale neuspokojuje, naopak stále pociťuje vnitřní prázdnotu a trápí ji deprese, nebo možná jen nuda. Tato apatie k životu vezme za své, když po letech potkává muže, s nímž si v mládí byla blízká a který je v současnosti úspěšným politikem. Jak setkání zamíchá s jejím životem? V pořadí šestadvacátá kniha autora je stylově odlišná od těch předchozích, a tak u čtenářů vyvolává rozporuplné reakce.

PF

V kategoriiInformace pro čtenáře
NapsalAdministrátor

Knihovna v Závišicích přeje všem svým  čtenářům mnoho štěstí a zdraví v novém roce a také spoustu

příjemných chvilek s knihou!

Těším se na Vás!

Karel Čapek

V kategoriiLiterární kalendárium
NapsalAdministrátor

9.ledna uplynulo 125 let od narození velkého českého spisovatele, překladatele a novináře Karla Čapka. Jeho dílo je velmi obsáhlé – zahrnuje tvorbu pro děti, romány, povídky i divadelní hry. Karel Čapek

Čapkova novinářská činnost byla spojena především s Lidovými novinami, které byly periodikem demokraticky smýšlející populace. Proslul zvláště svými fejetony, sloupky a cestopisnými články. Mnohé z nich později vyšly i v knižní podobě (Jak se co dělá, Zahradníkův rok, Anglické listy apod.). Mimořádně ceněným dílem je jeho spis Hovory s TGM, které vznikly na základě přátelského vztahu s prvním československým prezidentem.

Z velkého množství děl, která si trvale získala důležité postavení v kontextu české literatury můžeme zmínit např. Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy nebo romány Krakatit či Válka s mloky. Často se v jeho díle objevuje motiv zneužití techniky proti člověku (Krakatit, R.U.R.,), ale také varování před stále sílící hrozbou fašismu, a to zejména v dramatech Bílá nemoc a Matka. Vzhledem k tomu, že obě zmíněné hry vznikly do roku 1938, lze říct, že se autorovi podařilo až neskutečně přesně předjímat historické události, které následovaly.

 

Čapek nezapomínal ani na dětské čtenáře. Oblíbenými knihami u dětí byly zejména Dášeňka a Devatero pohádek.

 

Karel Čapek uměl skvěle pracovat s jazykem, dokázal využít všech zvláštností české řeči. Speciálním znakem jeho děl byla rozsáhlá slovní zásoba, složitá souvětí a kombinace různých vrstev a úrovní spisovnosti jazyka.

Byl ženatý s dlouholetou přítelkyní, herečkou Olgou Scheinpflugovou.

Olga Scheinpflugová

V letech 1932-38 byl celkem sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Jakožto přesvědčený pacifista byl Čapek dlouho před vypuknutím války trnem v oku fašistům. Zemřel 25.12. 1938, uštván jejich útoky, na zápal plic několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem.

 

V naší  knihovně si můžete zapůjčit a přečíst tato díla Karla Čapka:

Dášeňka čili život štěněte – dnes již klasická kniha pro dětské čtenáře, kterou Čapek nejen napsal, ale také sám ilustroval a opatřil vlastními fotografiemi. Vypráví o narození a dalších dobrodružstvích štěňátka Dášeňky.

Devatero pohádek – nezapomenutelný soubor „moderních“  autorských pohádek. S velmi lidským humorem objasňuje dětem spoustu jevů běžného života v pohádkovém obalu. některé z nich byly zfilmovány – naposledy ve filmové pohádce Lotrando a Zubejda (scénář – Zd.Svěrák, rež. Karel Smyczek).

soubory fejetonů a různých článků – Zahradníkův rok, O divadle a tak podobně

Kapesní povídky jsou dokladem Čapkovy „slabosti“ pro detektivní žánr. Nejedná se však o klasické detektivky, nýbrž o humorné krátké příběhy, které objasňují nějakou záhadu – ne vždy kriminální. Jde o výběr povídek ze souborů Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. Ke čtení jsou vhodné pro čtenáře od 9 let.

divadelní hry – Loupežník, Bílá nemoc, R.U.R – možná udělají radost všem maturantům, neboť stále figurují v seznamech doporučené četby.

Válka s mloky – nadčasový román, který i po více než 6o letech od vydání má čtenářům co sdělit a je až děsivě aktuální i v současné době. Řadí se k tzv. antiutopiím.

Hovory s TGM pořídil Čapek na základě rozhovorů s 1.čsl.prezidentem. Je to unikátní dílo, protože charakterizuje jeho osobnost z hlediska biografických údajů, ale také vypovídá o jeho názorech. Sám Masaryk dílo autorizoval.